הצופה שלא נרדם - הכירו את אל"מ (מיל') סימן טוב בנימין

שנה גודל טקסט : א א א

נכתב ע"י :קרן נהון, מנהלת מחלקת חברים         תאריך : 7/2/2017

במסגרת שבוע ההוקרה לנכי צה"ל, אנו מביאים בפניכם את סיפורו של בנימין סימן טוב שזכה, בצדק, לתואר המיתולוגי "הצופה שלא נרדם", זאת על רקע כשל מודיעין שנחשף במלחמת יום הכיפורים. סימן טוב משמש מופת לדורות של קציני מודיעין בצה"ל ובעולם.

סימן טוב ריתק את מאזיניו חברי בית הלוחם באר שבע, בהרצאה שקיים במסגרת הגימלאון.
סימן טוב ( 69 ), נכה צה"ל וחבר בבית הלוחם באר שבע, שירת בצה"ל בין השנים 1968-1987 בחיל המודיעין במגוון
תפקידי פיקוד, שדה ומטה. במלחמת יום הכיפורים, שימש ראש מדור התרעה במודיעין פיקוד דרום ועקב מקרוב אחר האירועים וההתרחשויות בקרב הצבא המצרי. טרם פרוץ המלחמה הגיע סימן טוב למסקנה חד משמעית, צבא מצרים עומד לתקוף! וזאת במסווה של תרגיל רחב היקף שניהל באותה העת. התרעה זו אשר הוגשה במסמכים עוקבים מתאריך 01.10.1973 ואילך כשבוע לפני המלחמה, נדחתה ע"י מפקדיו של סימן טוב והשאר היסטוריה. ישראל מצאה את עצמה בעיצומה של מלחמה קשה ביותר, מותקפת בשתי חזיתות מצפון ומדרום.

לימים, הוקמה ועדת אגרנט אשר ניסתה לחקור מדוע צה"ל לא היה מוכן כראוי למלחמה כשפרצה ב 6- באוקטובר בשעה שתיים בצהריים. הוועדה דנה בכשל המודיעין ובהיערכות והמוכנות של צה"ל, בסוגיית הכוחות בסיני אשר לא נערכו בצורה ראויה מול המתקפה המצרית. היו בסיני בפתיחת המלחמה שלוש חטיבות שריון סדירות, אך רק אחת נפרסה לאורך הקו. מעדויות של קצינים בכירים נאמר בוועדה:

"היה קצין אחד שהציג אפשרות אחרת והיא של הכנות למלחמה, רק דחינו את הנחתו. סימן-טוב העלה את
הערכתו בשעתו, לפני המלחמה, על הכתב".

בעקבות ממצאי הועדה, סימן טוב, צוין לשבח על ידי וועדת אגרנט על התרעתו זו שהיה לה בסיס עובדתי ומודעיני מוצק ושהייתה אמורה להילקח בחשבון. סימן טוב, שירת עד ימים אלה בשירות מילואים וכמופת על פעילותו במילואים נצטט את דברי הרמטכ"ל רא"ל (מיל') גבי אשכנזי במאמרו שפורסם בעיתון מעריב, ערב יום כיפור, לאיזכור המלחמה (גיליון יום כיפור תש"ע 27.9.2009 ): "...פגשתי את סגן סימן טוב (כבר אלוף משנה במילואים) אותו קצין צעיר אשר צלצל בפעמוני האזהרה ואיש לא שמע באותם ימים.

עד היום מגיע אל"מ (מיל') סימן טוב לפיקוד ולתרגילים כדי להזכיר, להסביר ולוודא שההפתעה לא תקרה בשנית. אל"מ סימן טוב מסמל את מערך המילואים של צה"ל כולו עליו אנו נשענים וסומכים." סימן טוב עד היום ממשיך ומחנך את הדור הצעיר
על המהלכים שיש לנקוט כדי למנוע כשלי התרעה. בנוסף, במהלך שירותו ללא קשר להתרעת מלחמת יום הכיפור זכה לפרס יוקרתי של חיל המודיעין, פרס החשיבה היוצרת ע״ש עוזי יאירי.

לאחר פרישתו מצה"ל, שירת אל"מ (מיל') סימן טוב בשירות המדינה, כיהן בתפקיד הממונה על מחוז דרום במשרד הכלכלה והתעשייה עד שנת 2015 , במשך כ- 20 שנים. במסגרת תפקידו זה, שימש כיד ימינם של שרי הכלכלה והמנכ״לים לדורותיהם בתחומי פיתוח מרכזים בדרום ובנגב, בהקמת עוגני תעסוקה ואזורי תעשייה וכן בקידום מגוון נושאים תומכי תעסוקה, הכשרה מקצועית, מעונות יום, בטיחות בתעשייה, צרכנות וסחר הוגן ועוד.

סימן טוב זכה בהוקרה רבה על פועלו זה לצד התנדבותו ופעילותו הציבורית הענפה בקהילה. סימן טוב מתנדב במוסדות וארגונים שונים, משמש כחבר הנהלה בהתנדבות בבית הלוחם באר שבע, עמית באגודת הידידים של מכללת קיי, מרצה בהתנדבות בפני בני נוער בנושא עידוד המוטיבציה לגיוס לצה"ל ועידוד תודעת השליחות. כיום, סימן טוב, הינו בעל
עסק עצמאי בתחום הייעוץ העסקי והאירגוני, ליווי והנחיית יזמים וניהול פרויקטים. וכן, מרצה בתחום המודיעין, החקירות
ומודיעין עסקי. בקרוב תוכלו לקרוא על פועלו ומרצו בספר עליו הוא עמל בעת הזאת